Ekonomi

ABD’de konut kredisi faizleri yükselmeye devam ediyor

Mortgage Bankaları Birliği (MBA) verilerine göre, konut kredisi başvuruları 21 Nisan’da sona eren haftada bir önceki haftaya göre yüzde 3,7 arttı.

Ülkede 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı yüzde 6,43’ten yüzde 6,55’e yükseldi. 15 yıl vadeli konut kredisi için ortalama faiz oranı bire bir vadede 5,89’dan 6,03’e yükseldi.

MBA Lider Yardımcısı Joel Kan, verileri değerlendirdiğinde geçen hafta konut alım başvurularının arttığını ancak bu yıl yüksek mortgage faizleri ve düşük arzın piyasayı yavaşlatması nedeniyle konut alım oranının geçen yıla göre yaklaşık yüzde 28 daha düşük olduğunu belirtti. ülke genelinde birçok pazarda konut fiyatlarındaki yavaşlamaya rağmen. .

Gelen bilgiler ABD ekonomisinde bir yavaşlamaya işaret etse de piyasalarda Fed’in bir sonraki toplantıda faiz artırımına gideceği beklentisinin olduğuna işaret eden Kan, bu durumun tahvil faizlerini tedbir olarak yükselttiğini söyledi.

Kan, artan faiz oranları sonucunda konut kredisi faizlerinin üst üste ikinci hafta da bir ayın en yüksek seviyesine çıktığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu