Teknoloji

FBI: TikTok, kullanıcıların cihazlarından veri toplayabilir

Son dönemde zımni sorunlarla gündeme gelen Çin merkezli sosyal medya platformu TikTokkullanıcı sayısını her geçen gün artırmaya devam ediyor.

Platform giderek daha popüler hale geldikçe şirket artık daha fazla inceleme altında.

ABD, son dönemde özellikle gençler arasında oldukça yaygınlaşan sosyal medya platformu TikTok için yeniden harekete geçti.

Birkaç ay önce ABD Federal İrtibat Komitesi (FCC), Çin ile ilgili bilgi güvenliği endişeleri nedeniyle uygulamanın Android ve iOS’tan kaldırılmasını talep etti.

FBI’dan TikTok açıklaması

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray, Çin’in TikTok paylaşım sitesinin kullanıcıların verilerine ve cihazlarına erişebildiğini ve bunlar üzerinden büyük veri işlemleri gerçekleştirebildiğini söyledi.

Wray, TikTok’un şu anda bu amaçla kullanılıp kullanılmadığından emin olmadığını belirtti.

Çin’in harika bilgisayarları ve yapay zeka araçlarını kullanarak casusluk ve IP hırsızlığı dahil pek çok yasa dışı faaliyette bulunabileceğini belirten Wray, şu ifadeleri kullandı:

Bu, her türlü büyük veri işlemini yapmak için veri kontrolüdür. Bu, milyonlarca cihaza ulaşmak için kontrol yazılımıdır.

FBI, TikTok üzerinde toplanan bilgilerin Çin hükümeti tarafından “kötü niyetle” kullanılabileceğini daha önce birçok kez söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu