Ekonomi

Rize’de Trabzon’dan kaçan somon balığı tezgahın üzerine düştü

Trabzon’un Arsin ilçesi açıklarında henüz belirlenemeyen bir nedenle kafeslerin yırtılması sonucu kafesten kaçan somonlar, hem olta balıkçıları hem de kıyı balıkçıları tarafından yakalanırken, Rize’deki tezgahlarda yarı fiyatına satılıyor.

Önceki akşam Trabzon’un Arsin ilçesinde özel bir firmaya ait kültür balıklarının bulunduğu kafeslerden biri henüz bilinmeyen bir nedenle yırtıldı. Kafesin yırtılmasıyla birlikte tüm balıklar denize saçıldı. Değeri yüksek olan ve genellikle yurtdışına ihraç edilen bu balıklar, Trabzon ve Rize’de kıyı balıkçıları ve balıkçı tekneleri tarafından avlanmaya başlamıştır. Rize merkezdeki tezgahlarda kilosu 60 TL olan balık, Trabzon’dan uzaklaştıkça 75 TL’ye çıkıyor. Somonların bolluğu hem balıkçıları hem de vatandaşları sevindirdi.

Kilogramı 150 TL olan alabalıkların tezgahlarda 75 TL’den satıldığına değinen Rizeli balıkçı Murat Kurt, “600 ton balığın direğin kırılması nedeniyle denize karıştığı söyleniyor. Trabzon da bir deniz çiftliğinde kafes var bizim küçük balıkçı teknelerinde tutuyorlar bizde var normalde bu somonun kilosu 150 tl civarında ama kıyı balıkçıları tuttuğu için vatandaşlarımıza 75 tl den satıyoruz Küçük teknelerle oluyor” dedi. – RİZE

camelihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu